Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
Заглавие: Re: Сирийската гражданска война / Ислямската държава
Публикувано на: 24 Сеп 2019 09:37

Image

:arrow: :arrow: :arrow:

Неееее??? Сериозно??? Аз да съм... ПРАВ ??? :D

Профил

Аватар
Публикувано на: 30 Сеп 2019 04:22

Императора написа:

https://twitter.com/SkyNewsArabia_B/status/1178453145975955456?s=19

Цитат:
ولي العهد السعودي الأمير محمد بن سلمان: أتفق مع بومبيو في أن الهجوم على منشآتنا النفطية هو عمل من أعمال الحرب من طرف إيران

Translated from Arabic by Google:

Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman: I agree with Pompeo that the attack on our oil facilities is an act of war by Iran

Профил

Аватар
Публикувано на: 30 Сеп 2019 15:34

Турция е изтеглила всичките си медийни представители от провинция Идлиб.

Профил

Аватар
Публикувано на: 03 Окт 2019 04:05

мой пост от миналата страница:

Императора написа:
Erdogan: "We couldn't get support from Europe for our guest refugees. We have endured so far, and we are enduring. If there will be no support, we are sorry but we will be forced to open the gates."

Четете го така: Всеки момент предстои нещо гигантско касаещо Близкия Изток, в което САЩ/Европа ще заемат страната която е против Турския интерес в региона.

+

предния ми пост:

Императора написа:
Турция е изтеглила всичките си медийни представители от провинция Идлиб.

+

току-що новина:

A total of 360,000 Syrians returned to areas cleared of terrorists with Turkey's anti-terror operations – Turkey's President Erdogan tells parliament

=

Сега става ясно -- на топ ниво е имало караници за съдбата на Северен Идлиб + Африн.

не е баш "гигантско" нещо както заявих първоначално, но все пак доста значимо.
Чудно ми е какво ли са се урЕдили...

междувременно назрява нещо в Ирак.

Профил

Аватар
Публикувано на: 03 Окт 2019 20:35

Императора написа:
Чудно ми е какво ли са се урЕдили...

Ердоган се е наложил:

https://twitter.com/Charles_Lister/status/1179763295852666881
Цитат:
All Turkey-backed #FSA-branded formations in (1) #Idlib, (2) #EuphratesShield, & (3) #Afrin regions are to unite under the "National Army" umbrella. They will answer to the #Syria Interim Govt (?!) & Selim Idris.

Това обединение улеснява способите на Турция за дългосрочен контрол и тормоз над Северна Сирия.
Предполагам че от европейската страна / САЩ са искали повече влияние и присъствие на Кюрдите.

Очакван ход, но все така вял, предвид че ан-Нусра (HTS) си остава доминиращата въоръжена групировка поне в региона на Северен Идлиб.

Профил

Аватар
Публикувано на: 06 Окт 2019 08:11

А след като е било постигнато това споразумение между Турция и останалите играчи в Сирия относно североЗАПАДНА Сирия, сега пък дойде ред за закани на Турция спрямо североИЗТОЧНА Сирия.

Засега не искам да цитирам директно нищо тук, защото на този етап всичко може да е просто поредната игра на нерви, каквито е имало много пъти преди, с гърмящи изявления на Турция касаещи Сирия, които в крайна сметка не се материализират в нищо.

Но все пак -- този път е малко по-различно, особено като се вземе предвид позицията, с която SDF се произнесе, която е такава на дълбоко умоляване и призив към съюзниците им.

Профил

Аватар
Публикувано на: 07 Окт 2019 07:52

BREAKING:
Цитат:
In an extraordinary Sunday night statement, the White House announces that the US "will no longer be in the immediate area" of Northern Syria, allow Turkey to launch an invasion in the region and give Turkey responsibility for captured ISIS fighters in the area.

Естествено на всички запознати трябва да им е повече от ясно че това военно действие на Турция няма да има нищо общо с "премахването на ИД".
Просто утвърждаване и разширяване на имперските амбиции на Турция, които след като не намериха възможност за избиване наТУК, бе напълно очаквано да избият наТАМ.

---

А за САЩ това се явява разчистване на още един "външен фронт", заедно с постигането на поне някакво договаряне с КНДР миналата + тази година.

Това може да означава само едно -- с Иран ще има сблъсък.

---

чудно ми е как ли се вписва Русия в цялата тази работа...
Аз залагам на това че скоро ще видим Идлибската офанзива.

---

Жалко за Кюрдите -- за тях не се вижда печеливш залък, ОСВЕН ако някоя четвърта страна не се намеси в тяхна полза.

Профил

Аватар
Публикувано на: 08 Окт 2019 18:57

https://twitter.com/realdonaldtrump/status/1181547331822456832

Цитат:
So many people conveniently forget that Turkey is a big trading partner of the United States, in fact they make the structural steel frame for our F-35 Fighter Jet...

аха-а-аа... !!!
вече знаем защо е толкова куц този самолет :lol: :lol: :lol:

Профил

Аватар
Публикувано на: 11 Окт 2019 02:05

Кратък очерк на началните фази на ставащото:

* Според всички сериозни източници, капацитетът и мащабът на турската операция е невиждан от Инвазията в Кипър през 70те.

* Изявлението на Белия Дом за действията на Турция:

Spoiler for :
Image

* SDF са пратили делегация в Хмеймим за среща с представители на Дамаскската власт.

* Преди няколко часа излезе новината за първата турска смърт в тази военна операция.

---

Първи наченки на разкол в американския лагер:

* Russians prank-called Lindsey Graham, posing as Turkey’s defense minister.
Graham expressed sympathy for Turkey’s “Kurdish problem” & described the Kurds as a “threat” contradicting his public statements. “I told Trump that Obama made a huge mistake in relying on the YPG Kurds” Graham said.

^ пфахахахха :lol: :lol: :lol:

* Междувременно Тълси Габард споделя следното директно от вътрешната кухня:

Цитат:
@realdonaldtrump isn't removing our troops from Syria. He's just moving them from the northern Syrian border, allowing Turkey to invade Syria & slaughter the Kurds. Trump lied to the Kurds, promising them our support while simultaneously preventing them ... (1/5)

... from reconciling with the Syrian government and coordinating a common defense against Turkish invasion. The impending slaughter & ethnic cleansing of the Syrian by Turkey is happening because Trump refuses to end our efforts to overthrow the Syrian government. (2/5)

The Kurds are just another casualty of this regime change war which is supported by war-mongering Republicans, Democrats, and corporate media. (3/5)

The hypocrisy of war-mongers like Nikki Haley, Senator Graham & others who have demanded that we continue our regime change war in Syria, who are now crying crocodile tears for the Kurds, is nauseating. Starving the Syrian people through draconian sanctions ... (4/5)

... strengthening terrorists like AQ and ISIS, wasting billions of dollars, creating a refugee crisis, & now this impending genocide & ethnic cleansing of the Kurds — the warmongers consider these costs to be a small price to pay in their effort to change the Syrian regime. (5/5)

---

Прекалено много разностранни и постоянно сменящи се позиции и изявления. Ще видим какъв ураган от събития ще се заформи и в каква посока ще се запъти.

Профил

Аватар
В момента играе: RL - worst game ever.
Публикувано на: 11 Окт 2019 09:57

Не знам дали помниш, преди години Путин описа САЩ с интересната дума недоговороспособны (преведена на английски като not-agreement-capable). Един вид с тях не може да се договаряме, защото не правят каквото кажат, и често си сменят стратегията.
Този термин ми се струва много подходящ тук. Интересно ми е и дали в САЩ консервативните политици и ветерените от армията ще направят сравнения с Виетнам - инвестирахме много в тази война, тези хора ни вярваха, бихме се редом с тях, и без да губим нито една битка ги изоставяме и изоставяме войната. Малко като нацистките теории как правителството забива нож в гърба на непобедената армия. САЩ печелеще в Сирия, техните проксите си извоюваха географски и икономически стабилна теротирия, населена с техните племена предимно, подкрепена от ЕС и международните медии, и сега след като трудната част е свършена се оставя цялото нещо да пропадне.

За мен лично това е супер, аз не искам независим кюрдски проект, защото ме е страх турците да не почнат да правят глупости и аз да страдам от това. Разбирам и как стратегията кара различните играчи да действат както действат. Но САЩ? Те не действат стратегически тук. По-скоро емоционално действат в момента. Доста недоговороспособно поведение.

Профил

Аватар
Публикувано на: 12 Окт 2019 04:48

Императора написа:
* Междувременно Тълси Габард споделя следното директно от вътрешната кухня:

Цитат:
@realdonaldtrump isn't removing our troops from Syria. He's just moving them from the northern Syrian border

Казвала е истината:

EXCLUSIVE: TURKEY ATTACKS US SPECIAL FORCES IN SYRIA, APPARENTLY BY MISTAKE

Профил

Аватар
В момента играе: League of Legends
Публикувано на: 12 Окт 2019 23:30

indigo написа:
Не знам дали помниш, преди години Путин описа САЩ с интересната дума недоговороспособны (преведена на английски като not-agreement-capable). Един вид с тях не може да се договаряме, защото не правят каквото кажат, и често си сменят стратегията.
Този термин ми се струва много подходящ тук. Интересно ми е и дали в САЩ консервативните политици и ветерените от армията ще направят сравнения с Виетнам - инвестирахме много в тази война, тези хора ни вярваха, бихме се редом с тях, и без да губим нито една битка ги изоставяме и изоставяме войната. Малко като нацистките теории как правителството забива нож в гърба на непобедената армия. САЩ печелеще в Сирия, техните проксите си извоюваха географски и икономически стабилна теротирия, населена с техните племена предимно, подкрепена от ЕС и международните медии, и сега след като трудната част е свършена се оставя цялото нещо да пропадне.

За мен лично това е супер, аз не искам независим кюрдски проект, защото ме е страх турците да не почнат да правят глупости и аз да страдам от това. Разбирам и как стратегията кара различните играчи да действат както действат. Но САЩ? Те не действат стратегически тук. По-скоро емоционално действат в момента. Доста недоговороспособно поведение.

Доста хора обвиниха Тръмп, че бил предал Кюрдите, но от друга страна Турция е член на НАТО, няма ли да е предателство спрямо съюзник от НАТО да застанеш на страната на враговете му? И забелязвам, че критиките в тази насока идват точно от хората, които до вчера обвиняваха Тръмп, че не държал достатъчно много на НАТО :D

В случая @Indigo изобщо няма нищо емоционално, въпрос на приоритети е. Кюрдите получиха широка подкрепа, вкл. и от САЩ за борбата им срещу ISIS. Никой не им е обещавал подкрепа за война срещу Турция, че да се чувстват предадени.

Ето каква е ситуацията според мен:

САЩ изтеглиха войниците си за да не попаднат в пряка конфронтация със силите на друг член на НАТО - Турция. Това е най-малкото, което можеха да направят, явно Ердоган е бил твърдо решен проведе операцията и Тръмп не е искал да рискува да остави американски войници на терен. Същевременно, това не означава, че случващото се е в интерес на САЩ или че те са дали "зелена светлина" на Ердоган. Тъкмо напротив, САЩ по всички възможни канали - Конгрес, Държавен департамент, Президентство, изказаха острата си реакция спрямо действията на Турция и ще я накажат, но без да се конфронтират военно.

Профил ICQ

Аватар
Публикувано на: 13 Окт 2019 14:51

Liberty написа:
Ето каква е ситуацията според мен:

След като ти направи своя разчет, аз не мога да пропусна да направя моя:

Ставащото в момента в Северна Сирия и изразените реакции и позиции на всички страни всъщност създават ситуация, която е в потенциална полза на всички участващи.

Какво имам предвид?

* От край време е ясно на всички че Ердоган иска да е Султан на нещо като Нова Османска Империя. С това му действие тези амбиции на турския държавен апарат и произвелото го население се задоволяват.

* В същото време този допълнителен тормоз върху Сирия, в комбинация със ставащото в момента в Ирак, се явява и ограничаване на Иран, чиито милиции изведнъж се оказват прекалено разпростряни между прекалено много фронтове и противници, сред които и един съвсем нов -- Турция...

* ... което се явява и идеалната "почивка" за Израел, който след сравнителното умиротворяване в Сирия в периода 2016та-2018та се оказа застрашен, поради прекалено нарасналото и усилило се военно присъствие и влияние на Иран в региона...

* ...което ползва САЩ, тъй като именно Израел е, и винаги е бил причината те в момента изобщо да са в Близкия Изток; и сега след като Израел е защитен по презумпция поради прекалената ангажираност един срещу друг на всичките му непосредствени геополитически противници, САЩ не са задължени да нанкат Израел като бебенце.
А и освен това Тръмп си изпълнява предизборните обещания с разкарването на американски войски от Сирия.

* Поради ангажираността си в следствие на гореописаните конфигурации, печели Иран, за когото сега директен сблъсък със САЩ / Израел е напълно избегваем, поради това че тези микро-сблъсъци се явяват перфектен отдушник за назрялото напрежение, по този начин предотвратявайки макро-сблъсъци.

* Кюрдите печелят от това че отново са в позиция на жертва, което, нека не се лъжем, винаги им е бил най-печелившият коз на международната политическа арена, тъй като тази симпатичност винаги е карала всички да се втурват да ги спасяват и да им помагат.
Плюс че това ще ги сплоти отново, така както направи ИДИЛ през 2014та, което ще даде рестарт на идеята "Кюрдистан".
Звучи цинично, знам, но това са фактите.

* Сирия печели от това че никой не може да ѝ каже НИЩО -- тя е в ролята на играч, чията териториална цялост е застрашена от външен агресор.

* Русия печели от това че вече не е "Злодей №1" в очите на международната общност поради всякакви измислици за "хакване", "намеса в избори" и т.н. и че най-спокойно може да гледа този сеир отстрани, изчаквайки спокойно момент, в който решаващо да се намеси като спасител, както направи в Сирия през 2015та. Или ако не това, то най-малкото да си оправи вътрешните бъкии.

Та, това е, в най-общи линии. Надявам се че не съм пропуснал никоя участваща страна. :)

Всичко това може да звучи крайно цинично, но... това е то същността на realpolitik. Още утре може да е вече съвсем друго. :arrow:

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Окт 2019 14:33

Ключови развития от последните 24 часа в хронологичен ред:

* SDF и Асад са постигнали споразумение упълномощяващо сили на Сирийската Армия да влязат в и окупират Кобане, като опит за препречване на намеренията на Турските въоръжени сили да влязат в него

* Путин към Арабските медии:

Цитат:
All the forces deployed illegitimately inside any sovereign state (in this case #Syria) must leave. Territorial integrity of Syria must be completely restored. Only #Syrians can decide their future.

* ОТ ТОКУ ЩО: https://i.redd.it/3umsy53gbhs31.jpg
^ САА прекосява река Ефрат и се запътва към... Ракка... носейки ПВО установки със себе си.

ооо дааа!! Ей сега стана патакламата!! :D

Профил

Аватар
В момента играе: PTSD simulator
Публикувано на: 14 Окт 2019 16:18

Не видях пво машини в снимката, верижната техника то дясно са бмпта.

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Окт 2019 16:52

^ Ми ... спецовете в редит твърдят че машините в дъното са Тунгуски... които могат да бъдат екипирани с АА.

---

Междувременно Ердоган:
Цитат:
"Operation Peace Spring" has the similar importance as "1974 Cyprus Peace Operation"

Това е заявяване на доста амбициозни претенции.

Профил

Аватар
В момента играе: PTSD simulator
Публикувано на: 14 Окт 2019 20:33

>редит
>спецове
smh tbh fam

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Окт 2019 21:07

хааах, не си прав... :)

Профил

Аватар
В момента играе: League of Legends
Публикувано на: 15 Окт 2019 00:38

Не е нужно да си спец, противовъздушните ракети се виждат много ясно. На последните три ремаркета в далечината.

Иначе развитието на нещата е интересно. Тук по-скоро се разчита на това, че турците не биха нападнали сирийската, армия не че последната реално може да стори нещо имайки се предвид въоръжението им (видно и от снимката). Ма ще видим, може и да не съм прав.

Профил ICQ

Аватар
Публикувано на: 15 Окт 2019 06:57

Liberty написа:
Тук по-скоро се разчита на това, че турците не биха нападнали сирийската, армия не че последната реално може да стори нещо

noooo shit? :o

Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:

Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com