Иди на:  
търсене   регистрация   чат   помощ   правила   влизане в сайта
Автор Съобщение

Аватар
В момента играе: Soldier of Fortune, Vivisector: Beast Within
Заглавие: Re: Източноевропейско историческо мракобесие
Публикувано на: 06 Май 2020 21:17

Ще гледам да отговоря на някои от нещата утре. Иначе виж това:

Image
Печатът на Иван IV, гласи:

Великий государь царь и великий князь Иван Васильевич всея Руси ВЛАДИМЕРСКИЙ, МОСКОВСКИЙ, НОУГОРОДСКИЙ; царь КАЗАНСКИЙ; царь АСТОРОХАНСКИЙ; государь ПСКОВСКИЙ; великий князь СМОЛЕНСКИЙ, ТВЕРСКИЙ, ЮГОРСКИЙ, ПЕРМСКИЙ, ВЯТСКИЙ, БОЛГАРСКИЙ и иных; государь и великий князь Новаго Города НИЗОВСКИЯ ЗЕМЛИ; государь и великий князь ЧЕРНИГОВСКИЙ

Image

Профил

Аватар
Публикувано на: 07 Май 2020 11:59

Jotaro97 написа:
Щ
Великий государь царь и великий князь Иван Васильевич всея Руси ВЛАДИМЕРСКИЙ, МОСКОВСКИЙ, НОУГОРОДСКИЙ; царь КАЗАНСКИЙ; царь АСТОРОХАНСКИЙ; государь ПСКОВСКИЙ; великий князь СМОЛЕНСКИЙ, ТВЕРСКИЙ, ЮГОРСКИЙ, ПЕРМСКИЙ, ВЯТСКИЙ, БОЛГАРСКИЙ и иных; государь и великий князь Новаго Города НИЗОВСКИЯ ЗЕМЛИ; государь и великий князь ЧЕРНИГОВСКИЙ

Тази титла, "Болгарский", в контекста на всички останали, би трябвало да ти подсказва че става дума за ГРАД Болгар, а не за българския народ.
Виж че останалите титли са също свързани с руски градове: Владимир, Москва, Новгород, Казан, Астрахан, Псков, Смоленск и т.н.

А какво казва по-горният печат, който си заградил в първата си картинка?

Неееее??? Сериозно??? Аз да съм... ПРАВ ??? :D

Профил

Аватар
Публикувано на: 08 Май 2020 05:55

Императора написа:
Jotaro97 написа:

Тази титла, "Болгарский", в контекста на всички останали, би трябвало да ти подсказва че става дума за ГРАД Болгар, а не за българския народ.
Виж че останалите титли са също свързани с руски градове: Владимир, Москва, Новгород, Казан, Астрахан, Псков, Смоленск и т.н.

А какво казва по-горният печат, който си заградил в първата си картинка?

-Не съм го заградил аз, но пише Казан.- (Как да си задраскам текста?)

Всъщност, не съм много сигурен. Печат-цар-нещо си-

Профил

Аватар
Публикувано на: 08 Май 2020 06:09

Иначе, не разбирам защо това, че титлите са на градовете, които владее, не означава, че е властелин на етносите. Тия руси, скоро да бъдат руснаци, са били отделни племена и не са се харесвали един другиму, най-малкото новгородчани са харесвали московците.

Друго, тия типове са отъждестявали земите си с имената на своити селища. Точно като Вавилон и преките му земи също били наричани Вавилон(Babylonia). Трето, то освен по един град на местност, друго кажи-речи е нямало сред Източните славяни по онези времена, защото са били бедняци, почвата не е много добра, и земите са били широки без естествени граници, като планини.

Само реките са били от голямо значение, а и, то името ни даже идва от реката Волга, обаче превърнато на -Б, заради особеностите на тюркския език, които не разбирам.

Така, че, той като е владял цял град, той направо е владял цялото русо племе, а така и с волжките българи. Защо избира чак тогава да си сложи титлата цар? И защо цар, а не гръцкото/латинското кесар, или защо не василевс или автократ?

Профил

Аватар
Публикувано на: 08 Май 2020 06:36

Императора написа:

Владетелите предци на Святослав, някои са изрични, открити, провъзгласени ХРИСТИЯНИ !!!

Сред войнската каста и сред поданиците за сигурност е имало много християни вече, но не знам за политически лица, освен Олга Киевска.

Императора написа:
Не, не мисля такова нещо. Просто отричам теорията за средноазиатския произход на името.
Още веднъж: БАЩА МУ Е ПРЕСИЯН, което си е 120% славянско име; Сестра му, демек дъщерята на Пресиян, пък е Анна.
Това са видни признаци че с традицията на прабългарски имена вече е било приключено на тоя етап.

Няма прабългарски имена, има тюркски и ирански имена използвани от българите. Гостун, Тервел, Кормесий, Телец и Заберган, Севар, Аспарух, Кардам и т.н.

Да ти кажа, много не понасям това име „прабългари“ - българите вече са били формирани, -пра би означавало нещо, което тепърва ще се случи. Ние сме някакви славяни просто, които са приели българското име. Да твърдим, че ние сме завършека на българите е тъпо. Още повече, че чувашите и татарстанците претендират за това име също.

Императора написа:
Мисловният ти поток е изключително правилен, но стигаш до погрешния извод, че не биха били значими съюзници.
ТОВА ТИ Е БЕЗПЛАТНА ОХРАНА НА ГРАНИЦАТА ВЕ !!! :D

Е, то те ще си защитават своите граници.

Императора написа:
О-о-о! Много грубо, претупано и като цяло погрешно тълкуване на цялата ситуация...
Не знам откъде да започна...
Прочети отново, прочети другаде, почети ОЩЕ !

наистина изключително грубо невежество прояви току що...

Защо? Ако Крум е бил толкова добър е трябвало да разбие Византийската войска преди да опожарят Плиска. Наложило му се да събере славяни и ЖЕНИ за контранападението.

Императора написа:
Илирийците и Сервите (древните племена, които днешните сърби често изтъкват за свои древни прародители) не са сърби, най-малкото защото са били латински или тракийски племена.

Не говоря за тях, а засърбите, които произлизат от т.н. „бели сърби“(западни сърби) се налагат на Балканите още през VI век.

Императора написа:
Грозни е нямал такава титла "Цар на българи", как го измисли... Българите по поВолжието са паднали цели 4-5 века по-рано... ИМЕННО от златната орда.

Но жителите са си българи, независимо от факта, че претендирали за Чингисовото наследство. И са били само 200 години, от падането им тогава

Императора написа:
А! Виж, това не го знаех! Добър ход значи. :D

Да.

Императора написа:
Работата е там че родът на Самуил не произлиза от традиционната, вековна сърцевината на тогавашните Българските владения, които се водят тези около Балкана и поречието на Дунав.
Следователно и амбициите и грижите му са били насочени в друга посока.
Същевременно с това пък и споменатите сърцевинни територии вече от десетилетия полека-лека са се били изнизали от сигурната и здрава българска хватка.

Прав си, и това е разликата между значимите владетели и нетолкова значимите в историята. Представяш ли си Александър III просто да си е стоял в Елада? Кой е щял да го помни, тогава...

Профил

Аватар
Публикувано на: 08 Май 2020 12:40

Jotaro97 написа:
Иначе, не разбирам защо това, че титлите са на градовете, които владее, не означава, че е властелин на етносите.

Защото никой друг град от изброените в титлите освен Москва няма съответстващ етнос, освен Москва, която има "Мусковити".
Българите са били пометени цели поне 3 века по-рано от Златната Орда.
Следователно Цар Х-ски = Цар на града/крепостта/княжеството Х.

Jotaro97 написа:
Защо избира чак тогава да си сложи титлата цар? И защо цар, а не гръцкото/латинското кесар, или защо не василевс или автократ?

1) Защото ти трябват някакви постижения, за да си ъпгрейдваш титлата. :D
2) "Цар", а не другите, защото по това време гръцко/латинската традиция вече е била поумряла, освен може би в някои изолирани средиземноморски / италиански локации.

Jotaro97 написа:
Да ти кажа, много не понасям това име „прабългари“ - българите вече са били формирани, -пра би означавало нещо, което тепърва ще се случи.

Според мен обособяването на "българи" и "прабългари" е адекватно и на място.
По този начин се обозначава коренната разлика между културите, езика, като цяло идентичността и състоянието на двата народа, претърпяна само в рамките на 3 века.
Българите от кубратово време = нищо общо с тези от Симеоново, освен може би закърняли останки.

Jotaro97 написа:
Е, то те ще си защитават своите граници.

И, by proxy -- и нашите.

Схемата е лесна -- пращаме им пратеници и им казваме така:
"Ребята, ето ви го онзи мост / проход / квото там. На всеки три месеца носете кожи, добитък, и момчета, които да обучим и заселим в градовете ни, а от нас - злато, грънци, оръжия и строителна техника. ОК?"
"ОК."

Оттам далаверата се завърта, и постепенно, поколение след поколение, този братски славянски народ е полека-лека приобщен първо като верен граничар и №1 съюзник, а постепенно става и поданик на Преславската власт.

Елементарно. ;)

Jotaro97 написа:
Ако Крум е бил толкова добър е трябвало да разбие Византийската войска преди да опожарят Плиска. Наложило му се да събере славяни и ЖЕНИ за контранападението.

Крум е нямал никакъв шанс за директна конфронтация и е просил мир. Всеки знае това.
Чудо е че българската държавност изобщо оцелява след този поход на Никифор,

Jotaro97 написа:
Но жителите са си българи

Кой ти го каза? Те ли? :D

Профил

Аватар
Публикувано на: 08 Май 2020 13:09

Да, кажи-речи всеки чуваш, с който съм се срещал онлайн ми е казвал, че се мисли за българин. Отделно, че само техния език е с пряка връзка с този на „прабългарите“(тоест, истинските българи, не славяно-елинската смес, каквато сме ние).

Монголите са помели волжките българи, които създават Златната орда малко след като завладяват тези земи. Обаче българите, в крайна сметка, оцеляват.

Относно титлата, Петър I на Русия я сменя от цар на император, за да е по-западно. Крак на латини не е стъпвал в тия руски земи, с изсключението на католичешките поляци и Тевтонски орден, когато са правили набези и инвазии против Рус. Така, че не знам дали обяснението ти ме задоволява.

Че то император би трябвало да звучи по-странно от цар или василевс.

Профил

Аватар
Публикувано на: 08 Май 2020 13:35

Jotaro97 написа:
Крак на латини не е стъпвал в тия руски земи, с изсключението на католичешките поляци и Тевтонски орден, когато са правили набези и инвазии против Рус.

И аз това казах -- латинската/гръцка традиция вече е била заличена от онази част на света след падането на Константинопол.

Jotaro97 написа:
Че то император би трябвало да звучи по-странно от цар или василевс.

Титлата възвръща "модността" си след 30-годишната война и последвалия я Вестфалски мир, който отслабва хватката на Аугсбургите над Европа и позволява на други Европейски държави да установят свои собствени сфери на влияние, най вече в Новия Свят.
Оттам - Империи, оттам и Императори.

Профил

Аватар
Публикувано на: 08 Май 2020 20:23

Има смисъл, предполагам, че си прав.
За ранната модерна епоха не знам много.

Профил

Публикувано на: 13 Май 2020 13:25

Интересна дискусия сте заформили, аз съвсем бях забравил за темата.

Профил

Аватар
Публикувано на: 14 Май 2020 10:07

covid2012 написа:
Интересна дискусия сте заформили, аз съвсем бях забравил за темата.

Действително. Сега и аз препрочитам какво си писахме с Jotaro, и сме вкарали доста добра историческа дискусийка.

Само че сега забелязвам че съм написал нещо, за което се разколебавам:

Императора написа:
Друг такъв епизод -- тройното овладяване на Солун.
И трите пъти при завоеванието изколва цялото население, на практика опустявайки изцяло града, вместо просто да отстрани местната администрация и да наложи българска такава.

Начи... Първо, като визирам тези кланета, не съм сигурен дали бяха в Солун, или в Одрин.
Второ, разколебах се дали бяха три пъти, или два пъти.

Просто лека корекцийка! :D

Профил

Публикувано на: 20 Май 2020 16:36

Значи аз не държа на прекомерна историческа точност, а по-скоро на цялостния източноевропейски вайб от това време, ама яко пресъздаден. Не няквите там модерни лайна Dracula untold, Legend of Kolovrat и прочее.

Потоп ме изкефи много, понеже си има абсурдните tongue-in-cheek моменти (например когато дружината на главния герой си навлече неприятности в една кръчма, понеже отидоха при девойките, дето си топлеха крачетата на огъня и им викат ''хубави крачета, що не станете да потанцуваме, а...".

Царь също ми хареса, понеже беше отвратително тягостен и също така имаше разни тънки абсурдизми. Но визуално и двата са ужасно вехти и изстрадали (което ме кефи и търся).

Сега тегля Орда (2012), изглежда читав. Въпреки, че май си е бая доизмислен като сюжет, aesthetic-а е на ниво.

Профил

Аватар
Публикувано на: 20 Май 2020 18:34

Орда и Потоп може ли ИМДБ линкове? Има доста филми с такива имена.

Профил

Публикувано на: 20 Май 2020 23:23

Потоп

Орда

Профил

Аватар
Публикувано на: 21 Май 2020 02:24

Нито едното няма нищо общо с лелеяното от теб "източноевропейско историческо мракобесие".

Първият филм е за католици и протестанти, т.е. няма православни християни или номади-пагани. Но пък изглежда доста интересен и бих го чекнал! :)

Вторият ми изглежда по-скоро като фантастика / легенда. Т.е. далеч от бруталността, която търсиш.

Профил

Публикувано на: 21 Май 2020 13:51

цялата тая епоха е мракобесна, ако тръгнеш да се пънеш в някъв малоумен спор за тва... то няма кво повече да доказваш, че си олигофрен, сички тука те знаят

и Полша, и Русия се водят източна Европа

първия филм си е по исторически роман на Хенрик Сенкевич, така че няма да коментирам въобще

втория е много вяло исторически, както отбелязах, измишльотина си е

а аз те питах какво имаш предвид като казваш, че не си мракобесник не понеже не знам какво значи, а понеже се опитвам да разгадая какви ги е родил пак болния ти, закърнял мозък

не бил мракобесник

като спамиш по теми в забравен от цялото човечество форум и правиш подробни обзори на порнаци, си набиваш филма, че не потискаш просветлението ли, какво?

освен тва казах give or take няколко века, дали е средновековие, дали е тъмни векове, ренесанс, важното е, че има там мечове, ризници, коне... тъй че се вижда, че избирателно търсиш за каква дефиниция да се заядеш, като един досаден многознайник

което е причината и да си разплут чекиджия, никой не харесва досадни многознайници

Профил

Аватар
Публикувано на: 21 Май 2020 17:25

covid2012 написа:
цялата тая епоха е мракобесна, ако тръгнеш да се пънеш в някъв малоумен спор за тва... то няма кво повече да доказваш, че си олигофрен, сички тука те знаят
и Полша, и Русия се водят източна Европа

Когато чуя "източноевропейско мракобесие" си представям един вид "мутри в древността и средновековието".

Сиреч - дворцови интриги и предателства, обезглавявания и друг тип телесни повреди от осакатителен/умъртвителен род, масовки с конници, засади в планински проходи и т.н.

Тоест, не стига само да се развива в буквално "иточна европа" и да е в "средновековието".
Разбираш ли ме сега?

Профил

Публикувано на: 21 Май 2020 18:25

Еми да, точно нещо такова се търси, като книга на Ървин Уелш или филм на Тарантино, ама в мръсна, селска, средновековна обстановка. Или тъмно-вековна, и ренесансова също става. Потоп е от тоя ''with fire & sword'' периода.

Профил

Аватар
Публикувано на: 21 Май 2020 21:34

Въпреки че не си пасват на времевия период и географската локация, гледал ли си филми като Mongol и Centurion?

Мисля че ще ти харесат!

edit:
между другото като намесихме Centurion, задава се нов филм на безкрайно уважавания и харесван от мен режисьор Neil Marshall:

The Reckoning

Image

Цитат:
The film follows a women accused of being a witch after losing her husband to plague.
Filming took place in Budapest, Hungary.
Marshall's period drama is set against the backdrop of the Great Plague and subsequent Witch Hunts in England.

Профил

Аватар
Публикувано на: 25 Май 2020 00:56

Императора написа:
Въпреки че не си пасват на времевия период и географската локация, гледал ли си филми като Mongol и Centurion?

Мисля че ще ти харесат!

? :)

Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:

Иди на:  
© 2009 PC Mania | Реклама | Контакти web by: ilyan.com