SSD диск: Corsair Force GT SATA III 120GB

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 22 апр. 2012

В света на SSD дисковете думата „бърз” никога не е достатъчна. Ако се вгледате в кутията на настоящия продукт, ще откриете две малки буквички – GT. Човек би предположил, че това е някаква спортна версия на модела Force 3. И ще е прав. Макар и да се захранва от контролера SandForce SF-2281, който откриваме и в оригиналната не-GT версия, Force GT разполага с по-бърз NAND. За съжаление нямахме възможност да направим пряка съпоставка между двата модела, но ще направим всичко възможно в следващите редове да видим дали Corsair Force GT SATA III 120GB SSD оправдава очакванията, заложени от Corsair още в техническите характеристики на диска.

Самият продукт е оцветен в ярко червено – индикация за високата производителност на продукта. Задната му част е покрита с черна алуминиева плоскост. Според компанията-производител максималната скорост при четене е 555MB/s, а при запис – 515MB/s. Това не са най-добрите характеристики на SandForce дисковете, но определено се доближава до тях. По-важното в случая е, че настоящия продукт е по-бърз от не-GT версиите на Force 3 дисковете – техните възможности са 550MB/s и 510MB/s, съответно четене и запис.

„Сърцето и душата” на Corsair Force GT SATA III 120GB е неговият контролер SandForce SF-2281. Той отговаря за неща като wear-leveling (техника, удължаваща живота на продукта), компресия в реално време, кодиране и поправяне на грешки. Вследствие на 25nm NAND, грешките се срещат много по-често и трябва да се адресират по съответния начин. Технологията DuraClass е отговорна до голяма степен за тези задачи и се справя доста прилично. Прибавете към всичко това и TRIM и поддръжка на garbage collection (форма на автоматичен мениджмънт на паметта, неговата цел е да събере „боклука” или паметта, заета от обекти, които вече не се използват от дадена програма) и получавате диск, който ще ви предложи висока производителност за продължителен период от време.

Това ли показват и тестовете?

Да видим. Първият бенчмарк е с една от най-старите програми за тестове на дискове – ATTO (на прясно инсталиран 64-битов Windows 7). Corsair Force GT постигна наистина добри резултати и бе сред челните позиции. Със скорост 556.66MB/s на четене и 513.75MB/s при запис той изпревари Patriot Pyro 120GB (552.84 MB/s и 508.88MB/s), Intel 510 Series 250GB (528.94MB/s и 331.40MB/s) и Plextor PX-128M2S 128GB (394.76MB/s и 184.28MB/s). Единствено OWC Mercury Extreme Pro 6G 240GB показа малко по-добри резултати – 559.24MB/s четене и 526.34MB/s. Както виждате обаче, разликата между него и Corsair Force GT е на практика незначителна.

Следващият бенчмарк, който използвахме, бе CrystalDiskMark. Той прави скоростни изчисления на последователни и произволни скорости на четене/запис. Имайте предвид, че CDM поддържа единствено Native Command Queuing (NCQ), което означава, че резултатите от този тест може да не са адекватни за контролери, които не боравят с NCQ. В случая Corsair Force GT постигна много добри скорости на четене, но последователните записи бяха по-бавни от някои по-бързи дискове. При 4K произволни четения и записи резултатите са много по-добри. Не трябва да забравяме, че именно тук пада по-големият товар върху дисковете. Ето ги и самите резултати от CryStalDiskMark: последователно четене – 489.2MB/s, последователен запис – 171.8MB/s, 4K четене – 35.40MB/s, 4K запис – 96.93MB/s.

На последно място ще видим как се справя Corsair Force GT и под бенчмарка PCMark Vantage 7 Professional. Както може би знаете, той изчислява производителността на най-модерните PC хардуерни компоненти в най-често срещани ситуации. PCMark Vantage 7 поддържа както тест на системно ниво, така и на компонентно. Тук Corsair Force GT се справи повече от отлично и застана рамо до рамо с едни от най-бързите дискове на пазара. Общият постигнат резултат е 5,291 точки, като единствено OCZ Vertex 3 Max IOPS 240 GB бе по-добър – 5,404. При стартиране на приложение, Corsair Force GT отбеляза 52,51MB/s, при импортиране на снимки – 29,79MB/s, за гейминг – 16.69MB/s, а при видео редактиране – 23.06MB/s

Дотук добре. А при тестове в реални условия?

Една от най-често извършваните операции на компютъра е копирането и преместването на файлове. С помощта на безплатния софтуер Teracopy ние копирахме голямо количество файлове (от два типа) от една папка в друга на един и същи драйв. Програмата позволява обективното изчисление на времето за трансфер. Използването на същия драйв пък гарантира, че други устройства няма да попречат на резултата.

Първата колекция от файлове са JPG с различен размер и ниво на компресия. Към тях прибавяме и няколко .MOV – все пак повечето камери правят не само снимки, но и видео. Общият размер на всички файлове е 5 гигабайта.

Втората колекция са MP3 с различен размер. Отново 5 гигабайта.

Резултатите, които Corsair Force GT постигна, отново бяха това, което очаквахме – 55.43 секунди за всички 5GB JPEG файлове и 51.68 секунди за цялата музикална колекция. Тук дискът се позиционира приблизително в средата на по-популярните SSD продукти. Така например Patriot Pyro 120GB не може да стъпи и на малкия пръст на Corsair Force GT. Неговите резултати са 74.19 и 70.34 секунди съответно за снимките и музиката. OCZ RevoDrive 3 X2 480GB обаче изпълнява тези задачи съответно за 31.12 и 32.11 секунди. Така или иначе – малко продукти могат да се похвалят с факта, че преместват 5 гигабайта информация за по-малко от минута. И Corsair Force GT е един от тях.

Решихме да инсталираме и няколко доста големи софтуерни приложения

като Adobe Dreamweaver CS5, Microsoft Office 2010 Professional и 3DMark Vantage (v1.102.1901) – с настройки по подразбиране. И трите програми са инсталирани от папка в диска, а не от оптично устройство. Изчисленията са направенr с хронометър. При Corsair Force GT Microsoft Office 2010 Professional бе готов за 99.7 секунди, Adobe Dreamweaver CS5 – за 52.1 сек., а 3DMark Vantage (v1.102.1901) – за 35.8 сек. Подобни резултати са по-добри от очакваното. Те са и по-високи от повечето продукти на пазара. Дори супер бързият OCZ RevoDrive 3 X2 480GB не показа кой знае колко по-добър резултат – 97.0, 49.2 и 31.1 сек. съответно за Microsoft Office 2010 Professional, Adobe Dreamweaver CS5 и 3DMark Vantage (v1.102.1901).

Съпоставен с конкуренцията на пазара, Force GT на Corsair се справя доста добре. Уви, той бе значително по-бавен при последователни записи на информация, неподлежаща на компресиране. Произволните четения/записи бяха на места дори по-добри от други продукти. А не трябва да забравяме, че именно това са най-честите действия, извършвани на един компютър. Не на последно място – тестовете в реални условия също се оказаха повече от прилични. В заключение – Corsair Force GT е един от по-добрите SSD дискове на пазара. Конкуренцията обаче тепърва ще става по-ожесточена, тъй като все повече продукти от този тип излизат с контролера SF-2200.

Автор: Петър Йорданов