SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 09 окт. 2011

Id Software. Една легенда. Студио, което допринася с уникалния си талант за развитието на шутърите от първо лице – такива, каквито ги познаваме днес. Wolfenstein, Doom, Quake. Нужно ли е да продължавам?

През последните години обаче то сякаш лежеше на стари лаври. Поне до появата на RAGE – игра, която е на крачка от това да се превърне в истински шедьовър. Но всичко по реда си…

23 август 2029 г. Астероидът Апофис удря Земята

Загиват милиони, а малцината оцелели са принудени да започнат нов живот буквално от нищото. Малки селища, своеобразни оазиси, изникват сред пустошта. Жителите им са принудени не само да търсят начини за препитание, но и да се отбраняват срещу бандитите и мутантите, пълзящи из Земята. 

Вие сте един от оцелелите. Събуждате се 106 години след удара на Апофис. Прекарали сте цялото това време в непробуден криогенен сън своеобразен Ноев ковчег. Специално подземно убежище, което е част от мащабен международен проект, наречен Eden. Стотици „ковчези“, всеки от които побира 12 души, са били заровени под земята с надеждата за ново начало. Всеки един от хората в него притежава специално умение, което, в комбинация с характеристиките на останалите хора в, ще допринесе за изграждането на ново общество. Проектът Eden обаче се оказва провал. Вие сте единственият оцелял във вашата капусла. Когато се събуждате, сте в окаяно състояние. Не знаете кой сте, нито каква е вашата цел. А когато отваряте вратата на и излизате на повърхността, ви посреща един суров постапокалитипчен свят. 

Тук започва и вашето приключение… 

Първото нещо, което ще ви направи впечатление, е визията. Целият този свят, който буквално ще се пръсне по шевовете от детайли, е изграден благодарение на енджина Tech 5, който ще захранва и Doom 4, следващият проект на id Software. RAGE обаче не е просто някакво технологично демо, което трябва да ни впечатли единствено и само със своята визия. Напротив – под всички тези лъскави текстури ни очаква един изключително зарибяващ геймплей, който ви грабва още в първата секунда, когато буквално от нищото ви напада озверен мутант.  Важно е да отбележим, че RAGE не е просто най-обикновен шутър от първо лице. Id Software са се постарали да изградят 

псевдоотворен свят, примесен с динамични битки и RPG елементи

Подобно на Borderlands, градовете в RAGE изпълняват ролята на своеобразни хъбове, чийто жители ви пращат на различни задачи. Те никога не са прекалено трудни, нито пък твърде кратки или досадно дълги. Напротив – представляват перфектната комбинация от зрелище и изненада. 

Разбира се, RAGE не е Fallout 3 в никакъв случай. Това е един страхотен шутър от първо лице, който ви предоставя второстепенни задачи, които да изпълнявате по ваше желание, докато се движите по основната и линейно зададена цел. Все пак id Software знае какво иска масата от играчи – да стреля по десетки чудовища с готини оръжия.  На пътя ви ще се изправят  т.нар. „призраци“, които скачат срещу вас и избягват куршумите ви с финес. Ще се сражавате и с Gearheads – един от бандитите в света – които използват високотехнологични съоръжения, за да направят живота ви по-тежък. А, да – и определено са запознати с концепцията за „прикриване“. Почакайте да се изправите и срещу силите на „Властта“ – мистериозна организация, която контролира света на RAGE. Разликата между тях и останалите противници е чувствителна по отношение на сила. 

Както и сами виждате – отделните противници в играта се различават доста един от друг. В това отношение концепцията „опознай врага“ е от ключово значение и всяко едно оръжие е от значение. Особено любимо ми е своеобразният бумеранг, който мятате по противниците ви и ги обезглавявате.

Самите престрелки са изключително задоволително пресъздадени. За разлика от повечето съвременни игри, в RAGE може да носите 9 оръжия по време на вашите пътешествия. Повечето от тях разполагат с два или повече вида муниции. Разликата между тях понякога не е твърде впечатляваща (т.напр. един от куршумите на картечницата на „Властта“  просто пробиват бронята по-бързо). Но все пак я има.

Наред с различните огнестрелни оръжия, ще може да ползвате и специален арбалет. Освен всичко останало той може да се зарежда и с електрически стрели. Подобно на BioShock, може да ги изстрелвате във вода, пълна с мутанти, което ще доведе до пълен електрошок. 

И все пак – приликите с Fallout 3 са прекалено очевидни

Постапокалиптичен свят, пустош, бандити, мутанти, занаятчийство… Да, светът не се е превърнал в пустош вследствие на ядрена война, но все пак. Основните разлики между Fallout 3 и RAGE обаче си проличават в начина, по който са поднесени самите ролеви елементи. В шутъра на id Software те са съсредоточени предимно върху вашия автомобил, а не върху неговия шофьор.  Да, можете да си купувате нови брони и ъпгрейди за оръжията (по-големи пълнители, стабилизатори на мерника и т.н.), да произвеждате свои собствени муниции и т.н. Но в по-голямата част от времето си ще се съсредоточите върху подобряването на своето возило, с което кръстосвате света или участвате в специални състезания. В RAGE няма нива, които качвате, а просто постоянен стремеж за нови ъпгрейди, които ви правят по-добри, по-бързи, по-издръжливи.

Дали id Software са създали постапокалиптична версия на Deus Ex? Не. В RAGE не правите избори. Тя е състезателна игра, просто защото в определен момент ще трябва да се състезавате. RPG е, защото понякога ще трябва да си купите нов двигател. Засипва ви с история, когато е необходимо, и ви вкарва в средата на жестоки престрелки, за да задържи вниманието ви. Пътят пред вас е огромен, но отклоненията не са възможни. И въпреки това всички отделни елементи в RAGE сработват идеално. Състезанията са динамични, битките – брутални, а занаятчийският елемент – увлекателен. Съберете всичко това на едно място и получавате изключително разнообразен шутър, който ви държи пред екрана напук на своята линейност.

Въобще, RAGE предлага за всеки по нещо

Тук обаче проличават и основните й недостатъци – особено когато отделните компоненти започват да се припокриват и да влизат в конфликт помежду си. Да вземем за пример начина, по който възстановявате кръвта си. Чрез тази health система Id Software са се опитали да привлекат както RPG маниаците, така и феновете на шутърите (и аркадни, и по-сериозни). В RAGE използвате аптечки. Ако забравите да си купите, преди да излезете от града, можете спокойно да си ги направите сами. Т.е. на теория никога няма да останете без аптечки. Но дори и да ви свършат – не е проблем, здравето ви се възстановява автоматично. Дори и това да не ви помогне и да умрете, пак няма проблеми – идва мини игра, която ви позволява да гърчите противниците си, за да регенерирате. Дори и да оплескате нещата, пак няма проблем – вероятно сте направили някой quick save. Забравили сте? Споко – има множество чекпойнтове, в които RAGE сама ви записва. Накратко – почти невъзможно е да умрете в света на играта, което отнема и част от предизвикателството и атмосферата й.

В техническо отношение обаче RAGE може да бъде истински кошмар

Особено за собствениците на карти на ATI. Графичните бъгове са в изобилие дори и след инсталирането на първия пач и всички фиксове за драйверите на видео картите. Доста потресаващ бе и факта, че в своя премиерен ден RAGE не ни позволяваше да бърникаме в графични настройки, което за PC игра от този ранг е просто непростимо. Разбира се, опциите бяха добавени впоследствие.

Въпреки техническите си проблеми обаче RAGE си остава една изключително забавна и зарибяваща игра. Винаги има какво да правите. Писна ви от задачите на жителите в града? Вземете участие в някое състезание. Не ви се шофира? Слезте в подземните канали и започнете да избивате мутанти. Или пък накарайте ваш приятел да се присъедини към в вас в кооп режим (макар и да не предлага особена дълбочина на геймплея).

В заключение – RAGE не предлага нещо кой знае колко ново на пазара. Не надскача летвата и в технологично отношение. Въпреки това новата игра на id Software е добра. Дори много добра най-вече защото комбинира няколко успешни елемента в едно страхотно цяло.

Автор: Петър Йорданов