PNY Optima Series 120GB

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 25 авг. 2014

Доскоро купуването на твърдотелен (Solid State Drive или известен просто като SSD) диск беше скъпа инвестиция, свързана със сложни изчисления, пряко засягащи домашния бюджет. Покупката на SSD с голям обем, с който просто да сменим бавния стар твърд диск, можеше да доведе до истински драматични последствия по време на семейния съвет, предвид високата цена на тези устройства. Затова много от нас бяха склонни да пазят домашния мир като предпочетат скромен на размер SSD, на който да инсталират операционната система и най-важния си софтуер, запазвайки старите си твърди дискове за сторидж пространство.

PNY слага точка на тези колебания с SSD серията Optima. С обеми от 120, 240 и 480 GB, устройствата от серията осигуряват достатъчно пространство не само за операционната система и съпътстващия я софтуер, но и голямо количество данни, на цена, която спокойно можем да определим като наистина “pocket-friendly”. И докато по този показател серията представлява бюджетно решение, целящо масово разпространение, то в никакъв случай това не означава компромис с качеството. По технически характеристики PNY Optima не може да бъде посочено като най-доброто SSD на пазара, но изобщо не е далече от тази позиция. А ако прибавите към уравнението и фактора „цена”, който в тези смутни времена не е никак маловажен, серията добива още по-привлекателени измерения.

Поглед отвън

Ние проведохме тест на 120 гигабайтовия модел (цена 128 лв). Устройството идва в защитена опаковка от две части – черна кутия с уплътнения от дунапрен във вътрешността и тънка външна обвивка с картинка на паметта и указания за гаранционния срок и други характеристики (особено важна от тях е тази, че паметта е съвместима с всички операционни системи на пазара). Двете части са скрепени с два етикета по начин, който гарантира, че опаковката не може да бъде отворена без те да бъдат увредени. В самата кутия няма нищо излишно – само паметта и 7мм – 9,5мм скоба-адаптер. Макар че се предполага, че който купува подобна памет, вероятно знае как да я ползва, едно елементарно упътване може би не би било съвсем излишно в комплекта.

Паметта е с елегантен черен дизайн, доколкото това може да има значение за джаджа, обречена завинаги да стои затворена в кутията на компютъра. Устройството е дебело едва 7мм, дълго – 100 мм и широко – 75мм, а теглото му е 72 гр. Това е моментът, в който осъзнавате още едно предимство на SSD – тези устройства намаляват общото тегло на машината. И докато за настолните компютри това не е от съществено значение, то ако монтирате PNY Optima на лаптоп, ще усетите значителна разлика. Интерфейсът на паметта е SATA III (6 Gb/s).

Енергия и скорост

Нека да уточним нещо важно. Макар по навик често да наричаме твърдотелните памети дискове, те не са дискове. В тях няма движещи се части и нищо на практика не напомня за диск. Но навиците за съжаление умират трудно. Отвътре кутията е формована, така че да играе ролята и на охлаждащо устройство на флаш паметта, контролера и DRAM буфера. На самата платка са разположени Micron 20nm флаш пакети, които ползват 128 Gbit цокъл. Устройството е оборудвано с 4 канален SSD контролер Silicon Motion и NANYA DRAM буфер.

Ако работите с лаптоп ще усетите още едно много важно предимство на PNY Optima – ниската консумация на енергия. Разбира се, доколко инсталирането на паметта ще удължи живота на компютъра ви без зареждане, зависи и от цялостното състояние на батерията, но нормалната работна консумация на паметта е едва 5W, а в режим на изчакване – 0,1W.

Едно от нещата, които всеки очаква от SSD паметите са високите скорости на запис и четене. Трябва обаче да си признаем, че рядко имаме нужда от толкова светкавичен достъп и толкова високи скорости на запис и четене, за да акцентираме основно на скоростта при избoра на модел. Освен това скоростите са много зависими от общото състояние на системата, инсталираната ОС, количеството RAM и много други фактори. Различните софтуерни тестове могат да покажат много различни резултати при различни конфигурации. По дадената от производителя информация паметта работи с до 60 000 IOPS (Input/Output Operations per Second) при четене и до 35 000 IOPS при запис. Освен това устройството би трябвало да е в състояние да работи с тези високи темпове без повреда поне 1 000 000 часа.

Средната скорост при четене, която PNY Optima постига с теста HD Tach, е 488 Mb/s, а при запис – 281 Mb/s. Освен че това е абсолютно съизмеримо със средните скорости на много по-скъпи марки, трябва да отбележим и нещо много важно – скоростта на запис остава постоянна без забележителни отклонения, които се наблюдават при други дискове, ползващи 128 Gbit цокъл. Вероятно е това да е резултат от някакви промени във фърмуера на контролера, но официална информация за това не се намира никъде.

Тестове и температура

Разбира се, истинското доказателство за качествата на паметите са “real-life” тестовете. При запис и четене на папка с разнообразни по размер файлове с общ обем приблизително 10 Gb, средната скорост на запис на PNY Optima e около 230 Mb/s, а на четене – около 300 Mb/s. Отново това е напълно съизмеримо с резултатите на много от по-скъпите модели на пазара.

Накрая нека да кажем и няколко думи, които ще бъдат интересни за по-екстремно настроените потребители. PNY Optima е много издръжлив на външни влияния. Паметта може да бъде съхранявана на температури от -45 до +85 градуса по Целзий, както и да работи между 0 и 55 градуса по Целзий.

За паметите цифрите говорят повече от думите. Това не са аксесоари, които освен технически качества трябва да притежават и атрактивен дизайн, за да бъдат популярни. SSD паметта е дългосрочна инвестиция, която трябва да поддържа разумно равновесие между цената и качеството. Предвид казаното до тук, серията PNY Optima дава чудесен повод за размисъл в тази насока.

Автор: Ивайло Йошков