Empire Earth II: The Art of Supremacy

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!
author image by PC Mania | Archive | 0 Comments | 28 фев. 2006

Откъдето и да погледнем нещата, Empire Earth II: The Art of Supremacy е едно от най-добрите заглавия, излизали на пазара през последните няколко месеца. На фона на характерната постколедна суша, тази стратегия е като манна небесна за всички ни. След дългоочаквания Star Wars: Empire at War естествено. Така че усвоете до съвършенство изкуството да завладяваш, защото за пореден път ще трябва да изградите най-голямата и могъща империя, съществувала някога на Земята.

С оригиналния Empire Earth II геймдизайнерите от Mad Doc Software успяха да постигнат нещо уникално – една наистина красива, сложна и сериозна стратегия с изненадващо разнообразен геймплей. Пришпорени от крайните срокове обаче, те не са успели да реализират напълно всички свои идеи. И сега The Art of Supremacy поправи тази грешка и то със замах. Крайният резултат е просто съвършена Empire Earth II – такава, каквато винаги е трябвала да бъде.

От всичко по малко

Новостите в експанжъна са толкова много, че не знам откъде точно да започна. Като за начало той добавя цели четири нови цивилизации – Русия, Франция, Зулуси и Масаи. Първите две надали ще изненадат кой знае колко хардкор стратезите. В крайна сметка това са едни от най-големите военни сили, съществували някога в човешката история. Основното преимущество на руснаците в играта е, че бълват мълниеносно много и евтини единици. Французите пък са усвоили изкуството да се защитават до съвършенство и техните бази са (почти) непревземаеми.

Струва ми се обаче, че едва ли някой е предполагал, че масаите и зулусите ще се включат в конфликта за териториално надмощие. Но тяхната поява е добре дошла. Благодарение на тези две цивилизации играта се сдобива и с още един регион, който трябва да бъде завоюван – Африка. Всеки, който реши да играе със зулусите, трябва да има предвид, че тяхната тежка пехота е убийствено мощна и издръжлива. Ако застане в Beast Horns формация, тя би могла да разпердушини и най-коравите отряди на противника. Масаите пък притежават по-добра лека пехота и – забележете… отлични хеликоптери.

Африка също си има и своите бонуси. Тъй като и двете цивилизации населяват именно този континент, те ще получават повече храна, по две къщи напълно безплатно за всеки построен храм или крепост, а казармите ще обучават единици малко по-бързо от тези на всички останали.

Мултиплейър за милиони

Едни от най-готините екстри в експанжъна обаче са свързани с мултито. Mad Doc Software са добавили два изключително любопитни режима на игра – Territory Hotspots и Tug of War. Първият няма да изисква от вас да изселите с все парцалите вашия противник от картата, а просто да завладеете най-много “горещи” точки. Той прилича доста на Hot spots с тази разлика, че ключовите места по терена са открити още в самото начало на играта.

Tug of War обаче обира всички овации. Битките в него ще се провеждат на най-малко три или най-много девет карти, свързани по между си като своеобразна верига. Началната битка се осъществява на средната. Целта ви е да изтласкате противника до неговата база, която се намира в най-крайната. Колкото по-навътре нахлуете в неговите земи, толкова по-голям зор ще виждате. С малко повече късмет той би могъл да ви изтласка от столицата си и да пренесе сражението на ваша територия, т.е. на някоя от другите карти. Най-интересното в случая е, че всичко, което сте построили като база по терена, където и да било, ще си остане там, като/ако се наложи да се върнете към него.

Не е лесно да си васал

Поредната хитра екстра в The Art of Supremacy се отнася до дипломатическия аспект от Empire Earth II. Сега онези играчи, които съвсем са го закъсали и врагът им тропа упорито по портата, за да нахлуе и да ги изличи от лицето на земята, имат опцията да се предадат в ръцете му изцяло и да станат негови васали, а не просто да отпаднат от играта. В такъв случай те се превръщат в негови постоянни съюзници и ще го снабдяват с част от ресурсите, които събират. Дори нещо повече – той получава пълен контрол над която и да било военна единица на нещастниците. В случай че васалът се опита да се прави на много хитър и започва да безчинства, новият му господар има правото да го унищожи с един-единствен клик. Това обаче е доста крайно разрешение на проблема, тъй като облагите от подобни съюзници въобще не са малко.

Местните племена – намирисва

на Age of Empires III
Сега из картите на Empire Earth II ще се мотaят и едни на пръв поглед никому ненужни неутрални местни племена. Те въобще няма да ви затруднят, ако пожелаете да ги унищожите. В случай обаче, че решите да се помирите с тях и да ги направите ваши съюзници, можете да бъде сигурни, че няма да съжалявате. Те ще ви снабдят с постоянни и доста мощни бонуси, които биха могли да обърнат хода на почти всяко сражение. Например цялата ви армия да нанася повече щети или пък изследвате нови технологии няколко пъти по-бързо.

Създай си цивилизация

The Art of Supremacy върви ръка за ръка и един специален редактор на цивилизации, който ще ви позволи да създадете каквато държава си пожелаете – дори и България, ако искате. Това става по един изключително елементарен начин. От вас просто се изисква просто малко ентусиазъм и известна доза въображение.

С това обаче нововъведенията в експанжъна въобще не се изчерпват. Спомняте ли си уникалната хрумка за изготвяне на боен план, благодарение на която можехте да давате подробни наставления на всички ваши съюзници, когато например се подготвяте за масирана атака над противника си? Е, сега тази опция важи и за собствените ви единици. На пръв поглед екстрата може да ви се стори и незначителна. Но чрез нея ще си спестите сто хиляди клика и ще координирате на действията на военните си отряди далеч по-лесно и ефикасно.

Макар и визията на Empire Earth II да не е променена като цяло, експанжънът добавя една нова графична екстра. Преди оръдията въобще не предизвикваха необходимия ефект, когато забиваха снарядите си баш в центъра на вашата войска. Сега обаче единиците хвърчат на всевъзможни посоки, ако бъдат цъфнати от танк например. Въобще The Art of Supremacy се нарежда на рафтчето, редом до едни от най-добрите експанжъни, правени някога. И няколкото нови синъл кампании в него със сигурност ще ви помогнат да си уплътните времето. Стига да се нуждаете от подобно нещо, разбира се.

Автор: Владимир Тодоров