Duke Nukem 3D: Megaton Edition

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!

С поредицата си от препратки към култови класики на Холивуд, сред които и поредицата Evil Dead, както и с пиперливия си хумор, оригиналният Duke Nukem 3D бе нещо много повече от обикновена игра с шокираща стойност. И до днес играта си остава емблематично заглавие, което има колкото геймърска, толкова и чисто поп културна стойност. От друга страна, по-младите играчи като нищо може да не схванат някои от шегите, а на други места хуморът се е поизтъркал с времето. Казано с други думи, Duke Nukem 3D: Megaton Edition носи особена специфика, която може да не се понрави на всеки, но пък почитателите на шутърите и изобщо ценителите на гейминга със сигурност има какво да извлекат от нея.

Всичко в играта ни напомня за златните години на шутърите от първо лице, когато всяка втора стая криеше някакъв таен механизъм, нивата бяха пълни с тайни и power-ups, които правеха шантавите ви оръжия още по-шантави. Ядрото на това, което получавате с Duke Nukem 3D: Megaton Edition, са всичките четири „официални“ епизода на Duke 3D : Atomic Edition с четири нива на трудност и трофеи като всеки има по 8-10 мисии. Освен това идват и три самостоятелно разработени епизода с уникална тематика. От тях най-голяма вероятност да ви допадне има Duke Caribbean: Life’s a Beach. Той превръща играта в алтернативна тропическа ваканция, оръжията – във водни пистолети, а враговете – в празнично облечени летовници. Не е изненадващо, че именно този епизод е единственият, получил официално одобрение от 3D Realms навремето.

Duke it out in D.C. не е чак толкова убедителен, тъй като в някои от нивата там се прокрадва доста скучен дизайн и те не са толкова динамични, колкото в останалите части. Накрая идва и Duke: Nuclear Winter, където главният герой се запътва към Северния полюс в може би най-слабият от трите допълнителни епизода, но все пак струващ си да бъде изигран. Всъщност трите епизода не са напълно ново съдържание, защото бяха налични за РС още през 1997 г., но с ограничена наличност. Все пак е добре, че това допълнително съдържание е събрано и пуснато за други платформи.

Говорейки за техническия аспект на порта, той е извършен доста добре. На портативната PS Vita управлението е доста стегнато и се възползва от възможностите на конзолата, като в същото време осъзнава и нейните ограничения. Така например, чукване по лявата или дясната страна на тъчскрийн дисплей сменя оръжията, а същото действие, но по D-pad кара героят ви да тича, което е еквивалентът на натиснатия Shift в РС версията. Смяната на оръжията става светкавично и това е добре за най-напрегнатите моменти.

Интересно нововъведение в Duke Nukem 3D: Megaton Edition е възможността да върнете времето назад в случай на смърт и да се върнете към игра в избран от вас момент. Това е чудесна опция за новаците особено предвид, че някои нива са доста трудни и – когато не знаете точното местоположение на всички механизми, ключове и стаи – продължителни. По този начин част от напрежението е премахнато и може да се движите по-свободно из нивата.

Онлайн мултиплейрът е мястото, където може да размените някоя дума и куршум с други олд-скуул фенове. В една сесия могат да участват до 8 души в режими като free-for-all, индивидуални битки или кооперативна игра. Мачовете могат да бъдат официални и неофициални (т.е. резултатите се отчитат за онлайн класиранията или не), но едва ли можем да очакваме, че онлайн общността ще е достатъчно голяма или пък ще се задържи достатъчно дълго, за да има голямо значение.

И тук Duke 3D ветераните ще имат предимство, най-малкото защото онлайн арените всъщност са леко преработени нива от кампанията, чак с въпросните тайни стаи и механизми. Освен това фактът, че 99 процента от играчите играят с включена auto run опция, цялостното усещане е за супер забързан олд-скуул онлайн шутър с ръбата графика, което може да се понрави на едни, а да отврати други. От друга страна, това все още е един онлайн шутър, който ви позволява да спрете и да се облекчите по средата на мача. А това се брои за нещо, нали?!

Визуално играта изглежда автентично за добро или лошо. Графиката е пипната минимално, няма графични опции per se освен връщането към т.нар. Retro визия, която просто изключва меките OpenGL текстури.

Duke Nukem 3D: Megaton Edition не е шарен HD римейк, но за бюджетна цена и cross-play опция между PS3 и PS Vita версиите, играта си заслужава. Въпреки олд-скуул излъчването, което лъха от всеки пиксел, някои от нивата показват моменти на брилянтен дизайн, а Duke 3D общността е достатъчно колоритна и заслужава да станете част от нея, макар и за малко. Стига да приемете някои очевидни недостатъци и да не се гнусите много от хумора, няма причина да не се забавлявате отново с Duke. Освен това не забравяйте, че играта е безплатна за абонатите на PS Plus в Европа този месец.

А вие, скъпи читатели, не забравяйте, че може да научавате всички новости около сайта, актуални новини и публикувани ревюта на нашите страници във Facebook, Twitter и Google+.  

Автор: Александър Рангелов