Age of Conan: Rise of the Godslayer

 SINCE 1998
  • Играй си играта, човече!

От една от най-продаваните игри в деня на премиерата си, амбициозният Age of Conan претърпя своето падение няколко месеца по-късно под формата на отлив от разочаровани играчи. Това обаче, което не ни убива, ни прави по-силни и в случая с Funcom подобно твърдение важи с пълна сила. През последните две години авторите на най-варварското MMORPG направиха всичко по силите си с поредица от мини ъпдейти, за да запълнят дупките от 1-во до 80-то ниво и да го задържат на повърхността. И успяха. Фактът, че Age of Conan продължава да съществува напук на спорадичните си предсмъртни гърчове и различни спекулации на злояди езици за общия брой на играчи в Хибория, е показателен.

А сега – с Rise of the Godslayer – е време за една по-голяма крачка.

Популярното твърдение е, че

експанжънът подобрява играта по хоризонталата, а не по вертикалата

Макар и вече да звучи изтъркано, то е изключително вярно. Вместо да увеличават тавана на максимално ниво, който и без това си е висок, Funcom добавят още съдържание както за новите, така и за старите играчи.

На първо място всеки, който напусне пиратското крайморско градче Тортаж, в което прекарва първите 1-20 ниво, може веднага да отскочи до Khitai през Стигия и по-точно – до територията Gateway to Khitai, където да куества, докато стане 40-то. Самото пътешествие до източната империя заслужава специални адмирации. В един от възможните варианти може да платите на местен керван, който ще ви откара директно до новите земи. В случай, че джобовете са ви празни обаче, винаги може да се примолите да ви вземат безплатно. В замяна на това ще трябва да се съгласите да предпазвате кервана от потенциални проблеми по пътя. А те са различни всеки път. Може да ви накарат да се гмуркате във водата, в търсене на съкровища, или пък да ви пратят да събирате съставки, с които впоследствие да направите лек за болните моряци. Внимавайте обаче да не ги превърнете в крава по погрешка! Възможно е да се наложи да отблъсквате и нападатели или дори подхванете битка с прословутото морско октоподоподобно чудовище Кракен…

Веднъж щом стигнете до Gateway to Khitai

пред вас ще се открие една обширна равнина, изтъкана от слаби възвишения и причудливи постройки, а в далечината ви очаква Великата стена, през която ще минете едва когато достигнете 80-то  ниво, за да се доберете до още 4 нови територии като Paikang и Northern Grasslands и да се преборите с новата демонична заплаха, надвиснала над империята. А всички местности са величествено красиви и необикновено просторни. Funcom са потърсили помощта на творци от Корея, за да придадат автентичен източен вид на Khitai. И от това, което виждам, наистина са успели.

Новите територии са изключително интересни и коренно различни от онези в стария свят – дори до такава степен, че веднъж щом се изнижете от Gateway to Khitai, за да докарате героя си от 40 до 80, няма да имате търпение да се завърнете в източната империя.

Въпреки че таванът на развитие не е увеличен, старите играчи определено ще има какво да правят в Rise of the Godslayer. С експанжъна са въведени редица нови подземия, кое от кое по-предизвикателни и увлекателни. Celestial Necropolis например – освен че е зрелищно във визуално отношение – ще ви кара да си взаимодействате с обкръжаващата ви действителност по начин, който (поне аз лично) не съм виждал в други MMORPG игри. Така например за да задействате мост пред себе си, ще трябва да използвате системата за emotes в играта.

Няма как да не споменем и

фракцииите в Age of Conan

Тук нещата стоят по напълно класическия начин – сприятелявате се с едни, ставате враг на други. За щастие обаче има достатъчно куестове, които да ви помогнат да увеличавате благоразположението си към фракцията. А когато ви омръзне да сте приятелчета с тях, винаги може да ги предадете и да отидете при враговете им, за да видите какви награди предлагат те.

Едно от най-интересните (и харесвани от играчите) нововъведения в експанжъна са двата нови маунта. Тигърът и вълкът. Специфичното при тях е, че ги получавате, докато са още същински дребосъци. От вас зависи как ще ги отгледате – в бойни pet-ове или в гигантски маунтове. Наистина – идеята изглежда донякъде отмъкната от WoW и малкия раптор от Un’Goro Crater, но без ужасната мудност, с която трябва да обгрижвате мъничето си.

Онези от вас, които очакват нови класове, ще останат разочаровани (да, има една нова раса – khitai – но тя е по-скоро за цвят). На тяхно място е включена една

допълнителна система за развитие на героя, наречена Alternate Advancement

която става достъпна за играчи между 20 и 80 ниво. В нея откриваме нови магии и комбота, подобрени версии на старите умения и пасивни способности, разделени в три категории – PvE, PvP и общи. В първата трупате точки, като убивате чудовища (и въобще – компютърно контролирани противници). Във втората – биейки се с истински хора. А третата представлява съвкупност и от двете. За да изучите повечето от тях, ще се наложи да прекарате доста време в endgame съдържанието на Age of Conan, но бонусите, които въпросните perk-ове и feat-ове дават, въобще не са за подценяване.

Подобно на Guild Wars, и тук може да екипирате само определен брой от новите умения (от Alternate Advancement). За всяка една от трите категории са отделени по два слота. Така че дори и да сте прекарали седмици наред в grind на нови способности и сте спечелили поне 15, когато влезете в битка, може да понесете със себе си най-много 6 от тях.

Funcom са помислили и за онези от вас, които не могат да прекарват твърде дълго време в играта, но все пак искат да понаучат по някое и друго умение от Alternate Advancement. Веднъж щом станете 80-то ниво, ще може започнете да изучавате новите способности с “течение на времето”. Точно както в EVE Online. Избирате си умение и играта ви показва малък брояч. Колко ще е необходимо (независимо дали сте онлайн или офлайн) да го изучите – минути или часове – зависи от самия perk/feat. Това, в комбинация с офлайн leveling системата, добавена с пач 1.07.2, която ви възнаграждава с едно „безплатно” ниво на всеки 4 платени дни за игра, което впоследствие може да предоставите на който и да е от съществуващите ви герои, прави Age of Conan MMORPG, достъпно и за кежуъл играча.

За финал – старите “варвари” ще останат доволни от новия експанжън. Но те вероятно вече си го знаят. Онези от вас обаче, които са напуснали света на Хибория след Тортаж, разочаровани от съдържанието на Age of Conan, определено трябва да дадат втори шанс на това MMORPG. Много е вероятно да останат приятно изненадани.

Автор: Петър Йорданов